Maszyny przemysłowe tworzone w dzisiejszych czasach muszą spełniać bardzo restrykcyjne i rygorystyczne normy. Dlatego też ich budowa jest trudniejsza i bardziej kosztowna niż kiedyś, jednak chodzi tutaj o swego rodzaju wyższe cele, takie jak ekologię, zmniejszenie zużycia prądu, hałasu i tak dalej. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się tej kwestii i odpowiemy sobie na pytanie czy maszyny zbudowane według obecnych standardów pracują równie dobrze jak ich starsze odpowiedniki, czy może jednak im nie dorównują.
Zacząć należy od tego, skąd wzięło się tak wiele nowych wytycznych dotyczących konstruowania maszyn dla przemysłu. Otóż głównym powodem jest fakt, że Polska weszła do Unii Europejskiej w roku 2004. Od tego okresu polski przemysł musiał być stale polepszany, tak by ostatecznie można było powiedzieć, że spełnia on wszystkie normy. Jednak tutaj chodziło głównie o normy na tamten czas, czyli na dzień wejścia Polski do UE. Natomiast w biegiem czasu te normy stawały się coraz bardziej wyśrubowane, a budowa maszyn musiała sprostać kolejnym wyzwaniom. Przedstawimy konkretne wymogi w dalszej części naszego poradnika. Niemniej trzeba jasno powiedzieć, że te normy i restrykcje nie były wprowadzane od tak sobie. Chodziło tu głównie o użycie bardziej ekologicznych materiałów, obniżenie zużycia energii elektrycznej, którą maszyny pobierają do pracy, a także umożliwienie ich utylizacji zgodnie z normami środowiskowymi. Dawniej nie zaprzątano sobie głowy takimi kwestiami, jednak dzisiaj są one bardzo często podnoszone i nie robi się tego całkowicie bez powodów.
Teraz zobaczymy jakie konkretnie normy spełniać musi maszyna, by mogła być eksploatowana na terenie fabryk, hal przemysłowych i innych obiektów, które znajdują się na terenie Polski (i de facto również na terenie innych krajów UE). Tak więc pierwsza kwestia to materiały, z których maszynę się tworzy. Nie chodzi tylko i wyłącznie o sam metal czy tworzywa sztuczne. Chodzi także o wykorzystanie specyficznych środków smarnych i olei, które nie powodują dużego skażenia dla środowiska, gdyby wydostały się na zewnątrz. Kolejna sprawa to zużycie energii elektrycznej. Zwłaszcza w krajach takich jak Polska jest to ważne, ponieważ cała nasza energetyka oparta jest na węglu, a jego spalanie zanieczyszcza środowisko. Budowa maszyn uwzględniać musi także normy hałasu. Fabryki nierzadko zlokalizowane są na terenach miejskich i konieczne jest takie dostosowanie urządzeń tam pracujących, by hałas nie był dokuczliwy dla ludzi. Normy dla projektowania, produkcji i budowy maszyn przemysłowych zakładają również konieczność spełnienia tego typu norm, by dany sprzęt mógł być dopuszczony do użytku.
Jak możemy się przekonać, nowoczesne maszyny produkcyjne i przemysłowe nie mają już wiele wspólnego z tymi, jakie były używane kiedyś. Czy są więc gorsze od ich poprzedników? Często twierdzi się, że tak, ponieważ ich obsługa jest bardziej skomplikowana i nierzadko bardziej kosztowna dla przedsiębiorstwa, również są zarzuty co do znacznie niższej trwałości. Jednak jeśli chcemy dbać o ekologię, środowisko naturalne i komfort ludzi żyjących w pobliżu fabryk, musimy iść na pewne ustępstwa.
Polecamy również: http://comatic.pl/dlaczego-projektowanie-i-budowe-maszyn-warto-powierzyc-profesjonalnej-firmie/