Aktualnie osoby posiadające własne firmy, przedsiębiorstwa itd. coraz bardziej ochoczo decydują się na systemy automatyki przemysłowej. Co to dokładnie jest w praktyce? Dlaczego takie rozwiązania są popularne? Co wchodzi w skład systemów automatyki przemysłowej? O tym dowiesz się z poniższego poradnika.
Warto zaznaczyć, że systemy automatyki przemysłowej to zaawansowane urządzenia. Dzięki nim praca danego podmiotu może wejść na zdecydowanie wyższy poziom. RAControls (mający siedzibę w Katowicach, przy ul. Kościuszki 112) oferuje zaś na co dzień kompleksowe systemy automatyki przemysłowej od zaufanej marki Allen-Bradley firmy Rockwell Automation. Nie da się ukryć, że dzięki tym zaawansowanym rozwiązaniom można w 100% zautomatyzować działanie urządzeń przemysłowych (to przyczynia się zaś np. do większej wydajności). To nie wszystko. Zastosowanie takich systemów sprawia, że zwiększa się bezpieczeństwo pracy maszyn i ludzi. Więcej o tym temacie znajduje się w artykule ze strony internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/systemy-automatyki/. Zapraszamy do lektury.
Co zaś wchodzi w skład systemów automatyki przemysłowej? Okazuje się, że chodzi tutaj o rozmaite elementy. Są to zaś m.in. sterowniki z serii Logix. Warto podkreślić, że te rozwiązania są bardzo uniwersalne. Wszak sterowniki Logix (oferowane przez RAControls) mogą być swobodnie stosowane w przypadku różnych aplikacji przemysłowych (procesy, systemy bezpieczeństwa), czy osiowych.
Co ważne, sterowniki Logix są pieczołowicie programowane pod kątem jednego środowiska (jest to zaś Studio 5000®). Bardzo popularne są np. sterowniki z serii ControlLogix ® 5580. Takie produkty znakomicie sprawdzają się w przypadku średnich oraz dużych aplikacji. Szczególnie dobrze nadają się zaś wszędzie tam, gdzie stosuje się sterowanie ruchem. Co jeszcze jest ważne? Takie sterowniki ControlLogix ® 5580 mają dwa wbudowane porty Ethernet 1 Gb. Poza tym są bardzo odporne na różne warunki środowiskowe.
Bardzo ważnymi elementami są również dedykowane moduły we/wy (I/O). W ofercie znajdują się np. modele 1769 Compact, które są bardzo uniwersalne i mogą kooperować z rozmaitymi sterownikami. To nie wszystko. Ogólnie oferta katowickiej firmy jest tutaj bardzo elastyczna. Zainteresowani Klienci mogą zaś zdecydować się na moduły cyfrowe, wyjściowe, przekaźnikowe, analogowe, komunikacyjne czy specjalne itp. Warto dodać, że najczęstszym wyborem (pod kątem rozproszonych modułów we/wy) jest platforma POINT I/O™. Z kolei pod względem modułów rozproszonych On-Machine można nabyć np. moduły we/wy z serii ArmorBlock® I/O.
O czym jeszcze nie powinno się zapominać? Duże znaczenie ma w tym zakresie system Dynamix™. Służy on zaś do ochrony maszyn wirujących i posuwisto-zwrotnych, które znajdują się w układzie sterowania standardowego. Co wchodzi w skład systemu? Są to m.in. dynamiczny moduł pomiarowy, moduł przekaźnikowy, moduł rozszerzenia tachometr, moduł analogowy, podstawy terminala i złącza wtykowe, które mogą być zdejmowane. Przydatne są także panele operatorskie (zazwyczaj w formie ekranów dotykowych). To narzędzia stosowane w praktyce do uzyskania odpowiedniej komunikacji pomiędzy operatorem i daną maszyną.