Kolonie dla dzieci – wady i zalety

Turystyka

Każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej, to nie ulega wątpliwości. Musimy dołożyć starań, aby maluch od najmłodszych lat uczył się poprawnie komunikować i nawiązywać więzi z rówieśnikami. Gdy dziecko jest większe przychodzi czas na to, aby wysłać je na pierwszą samodzielną podróż wakacyjną, na przykład na kolonię. Gdzie szukać dobrych kolonii dla dzieci i na co zwracać uwagę wybierając ofertę?

Kolonia dla dziecka – tak czy nie?

Niezależnie od tego, czy są wakacje, czy ferie zimowe, rodzice przeważnie nie mogą pozwolić sobie na urlop w pracy, aby spędzić czas z pociechą. To dlatego dobrym pomysłem mogą okazać się kolonie dla dzieci. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli nie chcemy obarczać opieką nad dzieckiem bliskich, a jednocześnie zależy nam na tym, aby nasza pociecha miała jakieś atrakcje. Możliwości w tym zakresie jest sporo, bo na rynku znajdziemy mnóstwo ofert, ważne jest to, aby wybrać taką, która będzie odpowiednia. Dobrym rozwiązaniem może okazać się na przykład https://www.kogis.pl/kolonie, gdzie do wyboru jest dużo obozów tematycznych.

Zależnie od tego, jaki rodzaj wypoczynku preferuje nasza pociecha, możemy wysłać ją na kolonię lub obóz sportowy, żeglarski, artystyczny, językowy itp. Najważniejsze jest to, żeby dziecko samo podjęło decyzję, gdzie chce być i jak chce spędzić czas wolny od szkolnych obowiązków.

Czemu warto wysłać dziecko na kolonię?

Wyjazd kolonijny ma wiele plusów, dzięki temu nasza pociecha może rozwijać się w danej dziedzinie, poznać rówieśników spoza szkoły, zwiedzić nowe miejsce. Jest to bardzo ważna lekcja dla naszego dziecka, także w zakresie funkcjonowania poza domem bez rodziców, co jest niezwykle istotne na pewnym etapie rozwoju.
Czy warto decydować się na kolonię dla dzieci? Bez wątpienia jest to dobry wybór, jednak zawsze należy mieć na uwadze dobro i zdanie dziecka, ono jest najważniejsze. Jeżeli maluch odmówi udziału w kolonii, czy obozie, lub zadzwoni do nas i poinformuje, że nie chce być w tym miejscu, to powinniśmy go zabrać do domu.

Musimy pamiętać, że nie każde dziecko będzie zadowolone z takiej wycieczki, szczególnie jeżeli jest to jego pierwszy raz poza domem i z dala od rodziców. To dlatego tak istotne jest to, aby sprawdzić wcześniej, jakie warunki panują w danej placówce, jakie kompetencje mają wychowawcy kolonii oraz czy można im zaufać.

Wychowawcy na kolonii

Niezależnie czy decydujemy się na wysłanie dziecka na obóz, czy na kolonię, powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić osoby, które będą miały za zadanie zaopiekować się naszym dzieckiem. Niestety nie zawsze pedagodzy są w stanie poradzić sobie z gromadką dzieci, co może prowadzić do tego, że nasza pociecha będzie zaniedbana albo będzie źle czuła się w czasie takiego wyjazdu.
Trzeba pamiętać, że zdanie naszego dziecka jest najważniejsze i jeśli nie wyrazi dalszej chęci uczestniczenia w wyjeździe, powinniśmy je zabrać do domu. To dlatego na pierwsze kolonie, warto wybierać miejsca zlokalizowane blisko swojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu nie będziemy musieli wybierać się w długą podróż po swoją pociechę.