Malowanie proszkowe – Katowice słyną z tego

Biznes

Niektórych może zastanawiać, dlaczego na powierzchni maszyn nie jest tak łatwo zrobić rysę. Kolor jest trwały, powierzchnia twarda – trudno uczynić krzywdę w sensie estetycznym. Mało kto wie, że stoją za tym malarnie proszkowe, a proces, który wykonują to malowanie proszkowe. Katowice wliczają się w miasta, w których są oferowane usługi tych firm. Skoro samo ich istnienie jest nieznane, co w takim razie przeciętny obywatel może wiedzieć o szczegółach pracy w takim zakładzie?

Co się robi w malarniach proszkowych?
Malarnie proszkowe różnią się od mokrych, gdzie fragmenty metali są farbowane za pomocą mokrej farby. W tej pierwszej do barwienia używane są farby proszkowe. Nanosi się je na powierzchnie metalowe lub drewniane specjalnym pistoletem. Faktura musi być wpierw dokładnie wyczyszczona. W przypadku metalowych powierzchni: wytrawiona lub wypiaskowana. Przestrzenie drewniane muszą być czyste i wyszlifowane. Po nałożeniu farby, umalowany fragment zostaje wypalony w piecu.
Jest kilka kabin, w których odbywa się malowanie proszkowe. Katowice i ich malarnie wykonują usługi malowania dwu-powłokowego z zastosowaniem podkładów cynkowych oraz korroprimerów. Do tego potrzebne są kabiny otwarte i zamknięte. Pierwsze są przeznaczone do malowania krótkich serii produkcyjnych, elementów o większych gabarytach. Służą również do szybkich zmian kolorów. W kabinach zamkniętych dokonują się długie serie produkcyjne. Pracują też w systemie odzysku farby proszkowej.
Istnieje również malowanie trzy-powłokowe: znacznie częściej wykorzystywane. Polega ono na nakładaniu początkowo podkładu, następnie koloru właściwego i na koniec lakieru bezbarwnego.

Zalety malarni proszkowych
Kolor na produktach jest trwały. Nie usunie się go tak łatwo jak w przypadku tradycyjnych metod malowania. Rysa nie jest mile widziana.

Jakie produkty są malowane?
Najczęściej dokonuje się renowacji felg stalowych i aluminiowych. Pracownicy usuwają z nich powłoki lakiernicze w technologii śrutowania oraz malują za pomocą farb proszkowych.

Jeśli szukasz taniej usługi, z pewnością nie będzie nią malowanie proszkowe. Katowice niestety nie różnią się od innych miast pod tym kosztów wykonywania zabiegu nakładania farby na fragmenty blach. Gdy dochodzi do konfliktu jakości i ceny, warto wydać większe pieniądze na malowanie maszyn i nie musieć martwić się o ewentualne usterki.