Rowery górskie – modne, wygodne i uniwersalne

Turystyka

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim sezon rowerowy. Jednym z najtańszych sportów jest kolarstwo. Rower jest sprzętem, który musi mieć każda osoba. Po pierwsze, jest najczęściej używanym środkiem komunikacji po samochodzie, Świadczą o tym liczne ścieżki rowerowe w miastach. Po drugie, jest idealny do rekreacyjnych przejażdżek. Cóż jest bardziej przyjemnego niż wycieczki rowerowe i pikniki? Po trzecie, to jedna z najbardziej uniwersalnych umiejętności w dzisiejszych czasach. Nie umiesz jeździć na rolkach ani pływać? Nic straconego. Nie umiesz jeździć na rowerze? Mamy problem.

Najprostszy podział rowerów to ten ze względu na płeć. Są rowery domyślnie przeznaczone dla kobiet (tzw. damki) i mężczyzn – rowery górskie. Te drugie są bardziej uniwersalne i również kobietom zdarza się na nich jeździć. Damki nie są wygodne dla mężczyzn. Ich budowa jest bowiem dostosowana do kształtów kobiecych.

Jak wybrać rower?
W dzisiejszych czasach niektóre rowery są ładne. Po prostu. Najczęściej to rowery miejskie, czyli rekreacyjne. Nie nadają się do wypadów w teren, nie wytrzymają w trudnych warunkach ani nie są właściwe do zawodów kolarskich. Jeśli zamierzasz poruszać się tylko po mieście, to idealny i najlepszy wybór.
Rowery górskie, jak nazwa wskazuje, są przeznaczone do wypraw w teren. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na takie cechy jak rozmiar koła, materiał ramy, amortyzacja, hamulce, siodełka i pedały. Rower musi być komfortowy.
Doświadczony sprzedawca w sklepie rowerowym może sugerować też inne sprzęty. Rower trekkingowy, rower crossowy… Choć przeznaczenie jest podobne, każdy z nich różni się. Dlatego dobrze jest znać cechy, które są charakterystycznie jedynie dla rowerów górskich. Mają one szerokie opony. Skok amortyzatora to najczęściej 80-100 mm. A rozmiary kół wahają się w granicach 26, 27,5 czy 29 cali.

Czy to dobry wybór?
Oczywiście! Rowery górskie nie są może tak ładne jak miejskie, ale bardzo praktyczne. Zdarza się nieraz, że sprzęt jest potrzebny zarówno do poruszania się po mieście, jak i jazdy po nierównej, kamienistej nawierzchni. Wtedy nie masz innego wyboru jak zaopatrzyć się w rower górski.