Czy warto stosować żele energetyczne?

Sport

zele_energetyczne

Głównym zadaniem żeli energetycznych jest dostarczenie energii organizmowi narażonemu na długotrwały, intensywny wysiłek fizycznych np. podczas pokonywania maratonu, kolarstwa górskiego, czy jeździe na nartach. Dodatkowo przyczyniają się one do niemalże natychmiastowego zredukowania subiektywnego uczucia zmęczenia, co wpływa także na zwiększoną wydajność organizmu i możliwość osiągania lepszych wyników (zarówno wymiarze jakościowym, jak i ilościowym).

Skład żeli energetycznych opiera się w głównej mierze na cukrach oraz maltodekstrynach (w niektórych przypadkach są to także dodatkowo elektrolity, witaminy, koenzym Q10, żeń-szeń lub kofeinę), które wchłaniają się bezpośrednio do układu krwionośnego człowieka, powodując natychmiastowy przypływ energii.

Jednym z częstszych błędów, jaki popełniają sportowy (szczególnie ci początkujący) jest nieprzetestowanie danego typu żelu przed ważnymi zawodami. Może się bowiem okazać, że nagły skok ciśnienia, czy poziomu cukru, doprowadzi do palpitacji serca lub zawrotów głowy, czy nawet omdlenia które całkowicie wyeliminują sportowca z konkurencji. Ważne jest także aby każdorazowo po spożyciu żelu, wypić około jednej szklanki wody, aby przyspieszyć rozpuszczanie się produktu w żołądku. Zaznaczyć także należy, że nie należy spożywać jednorazowo całego żelu, bo zbyt duża dawka uderzeniowa cukru może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Warto podzielić żel na kilka części i przyjmować je co pewien czas, gdy organizm zacznie wysyłać sygnały zmęczenia.

Wśród niewątpliwych zalet żeli energetycznych należy wyróżnić:

  • możliwość dostarczenia dużej ilości węglowodanów w niewielkiej dawce żelu,
  • szybkie wchłanianie (szczególnie jeśli żel zostanie popity niewielką ilością wody),
  • dostarczenie energii w bardzo krótkim czasie, redukując uczucie zmęczenia,
  • zwiększenie wydajności organizmu.

Bez wątpienia żele energetyczne są doskonałym wsparciem podczas intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego, jednak w żadnym wypadku nie powinny być traktowane jako zamiennik zrównoważonej diety, bogatej w pełnowartościowe składniki, dostarczane organizmowi zgodnie z piramidą żywienia. Mając jednak na uwadze fakt, że wysiłek wiąże się z szybką utratą energii, której dostarczają węglowodany, warto mieć pod ręką żele energetyczne dla sportowców.

Będziesz zainteresowany także:

http://www.kpk.net.pl/2017/09/07/sklep-internetowy-z-napojami-hurtowy-zakup/