Psycholog sportu – wpływ na wyniki

Sport

floodlight-over-stadium-with-soccer-match

Praca w charakterze psychologa sportu wcale nie jest łatwym zadaniem, ponieważ trzeba wtedy posiadać szeroką wiedzę psychologiczną, ale też znać doskonale różne metody psychologicznych terapii, aby podziałały one skutecznie na sportowców, gdy zajdzie taka potrzeba. Wiadomo, że niekiedy sportowcy łapią zadyszkę i nie trafiają z formą na najważniejsze zawody, przez co ich trenerzy oraz kibice są niezadowoleni. Odbija się to na kondycji psychicznej takiego zawodnika, który w przypadku braku wyników popada nawet w depresję, a takich stanów trzeba za wszelką cenę unikać. Właśnie w takich przypadkach kluczem do sukcesu może okazać się profesjonalna pomoc psychologa sportu, których na polskim rynku nie brakuje. Sportowcy stawiają w ten sposób nie tylko na siebie, ale przede wszystkim na własny rozwój osobisty i przezwyciężenie własnych problemów.

Lepsze wyniki

Współpraca z psychologiem może zakończyć się wspaniałymi efektami końcowymi, dlatego coraz większa grupa sportowców chętnie bazuje na takich relacjach chcąc zbudować zaplecze swojej formy, bo sukces rodzi się w głowie, dlatego praca nad psychiką u sportowca jest najistotniejsza. Psycholog sportu musi zadbać o to, aby:

– sportowiec zrozumiał, gdzie popełnia błędy,

– sportowiec nie był zbyt pewny siebie, co może doprowadzić do fiaska podczas zawodów,

– sportowiec zrozumiał, że najważniejsze jest zaangażowanie w wykonywany sport, a nie wyniki, które przyjdą z czasem, gdy będzie on ciężko trenował i skupiał się wyłącznie na wykonywaniu poleceń trenera.

Widać wyraźnie, że taka praca jest bardzo odpowiedzialna, dlatego też trzeba mieć pewność, że dana osoba sobie z tym poradzi, inaczej nawet nie warto rozpoczynać tego typu ścieżki zawodowej.

Psychologie w klubach sportowych

Praktycznie w każdym poważnym i szanującym się klubie sportowym zatrudniony jest psycholog od spraw sportowych, który współpracuje z zawodnikami na co dzień, ale też wtedy, gdy potrzebują oni terapii indywidualnych, gdy coś idzie nie po ich myśli. Takie rozmowy są bardzo pożyteczne, można się otworzyć przed specjalistą, który jest w stanie doradzić sportowcowi najlepsze dla niego rozwiązania, tak aby efekty jego pracy były widoczne, a wyniki były dla wszystkich zadowalające.

Możesz być zainteresowany również:

Nie ma to jak szkolenia rozwój osobisty